Rodney Mullen

Rodney Mullen

Rodney Mullen 17 Ağustos 1966 da Amerika Florida’ da doğmuştur. Katıldığı 31 yarışmanın  30 unu kazanarak dünyanın en iyi street kaykaycısı ünvanını kazanmıştır. Günümüzde kullandığımız kaykayların dizaynını yapmıştır. Sokak ollie si dahil birçok hareketin (kickflip, hellflip, 360 flip …) mucididir.

Rodney 6 yaşındayken pigeon toe adlı ayak sakatlığını yaşamış ve özel bir bileklik takmak zorunda kalmıştır. 1977 yılında 10 yaşındayken Rodney sonunda babasını kaykaya başlayabilmek için ikna etmiştir. Babası Rodney’e eğer korumalıksız kayarsa yada sakatlanırsa birdaha kayamayacağını söylemiştir. Rodney kaykaya aşık olmuştur ve bunun en büyük sebebinin bu sporun takımsız, kaptansız, tek başına ve özgürce yapılabilmesi olduğunu ve yaratıcılığın sınırsız olmasından dolayı olduğunu söylemiştir. Hemen hergün kız kardeşinin surfçü arkadaşlarıyla kaymaya başlayan Rodney henüz 1 yıl dolmadan katıldığı bir yarışmada kendinden daha büyük ve tecrübeli kaykaycılar arasında 4. olmuştur.

Rodney 1990 yılında Powel Peralta için kaymaya başladı. 1991 yılında Plan B ye transfer oldu. Plan B nin sahibi Mike Ternasky Rodney’i freestyle stilini sokak stiline çevrimesi için ikna etti ve bunun sonuçları 1992 yılında çıkan Plan B Questionable filminde ortaya çıktı. Rodney klasik freestyle hareketlerinim birçoğunu sokak kaykayına aktarmayı başarmıştı ve ayrıca girnd hareketleri ile flipleri birleştirmişti. Ayrıca videoda iki yeni hareketi daha vardı, kickflip underflip ve casperslide. Rodney’nin bu filmde ki performansı kaykay dünyasında resmen yeni bir çağ başlattı.

Plan B nin kurucusu Mike Ternasky’nin 1994 yılında ki ani ölümü ile Rodney’in Plan B ile ortaklığı bozuldu. World Industries imparatorluğunun markalarından birisi olan Plan B dağılmaya başladı. Böylece Rodney yakın dostu Daewon Song ile yeni bir video çıkarmaya karar verdi. Rodney vs Daewon adlı bu video kaykay dünyasını oldukça etkileyen videolardan birisidir.

2000 yılında Rodney Marc Johnsen’nın kuruduğu Enjoi adlı markaya katıldı. 2003 yılında ise yakın dostu ve eski takım arkadaşı ile Almost efsanesi yarattı. Rodney kurucusu olduğu Almost’u yönetmeye ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle efsanevi videolar çıkarmaya devam etmektedir.

Almost tarihi: https://www.sbcspor.com/2009/11/25/almost/

Almost Ürünleri:  https://www.sbcspor.com/urunler/kaykay-ve-kaykayla-ilgili-hersey/almost-urunleri/

Bulabileceğiniz mağazalar: https://www.sbcspor.com/nereden-alirim/bayiler/

One reply on “Rodney Mullen

Leave a Reply