Berke Dikişçioğlu

Berke Dikişçioğlu

B: Ne zaman ve nerede doğdun, şu anda nerede yaşıyorsun?
Berke: 02.03.2004 tarihinde Adana’da doğdum büyüdüm. Şu anda İzmir’de yaşıyorum. Tarihi annem orantılı ayarlamış 😂

B: haehahaehhaha. Adana’da en özlediğin şeyler ve iyi ki İzmir deyim dedirten şeyler nelerdir?
Berke: Adana’da sokaklarda çok güzel insanlarla her zaman iç içe cami avlularında, pazar yerlerinde, dükkan önlerinde kayardık ve tüm günlerimiz sokaklarda yeni yerler aramakla ve oralardan kovulup başka yerler bulmakla geçerdi. Bunu özlüyorum😇 .Tek sorunumuz güzel bir parkımız olmadığı için belli hareketleri çalışamıyorduk ve rail gibi objelerde kayamıyorduk. İzmir’e taşınmış olmamın bana kattığı en önemli şey; elimdeki imkanlarla en iyi şekilde çalışabiliceğim bir skatepark’a sahip olmak diyebilirim.

B: Peki aklına gelen ilk anın hangisi? Doğdun bir iki nefes, biraz ağlama gibi şeylerden sonra hatırlayabildiğin ilk anın?
Berke: hehehehehs Anılar çok fazla ama şunu hiç unutmuyorum; Birgün hiç handrail, rail gibi objelerde gelişemediğimiz için Can Berdan’ın yaptırdığı taşımaya müsait railimızı alıp sabah 8.30 ‘da pazar yerine gitmiştik. Orada boardslide hareketine tam anlamıyla güvenene kadar kasıp hemen sonrasında havanın yağmurlu olmasına rağmen etrafta merdivenler arayıp çoğu gördüğümüz merdivene Rail’ı koymuştuk ve kendimize portatif handraillar yapıp ilk handraillarımızı bu şekilde girmiştik. Sabah 8.30 da başladığımız yolculuğu gece 10 10.30 a kadar hiç durmadan devam ettirmiştik ve tek isteğimiz heryerde eğlenip güzel videolar almak ve handrail’a girmiş olmaktı 😂💖

B: En sevdiğin flat hareket?
Berke: Çok fazla hareket var sevdiğim flat’te ama yaparken en keyif aldığım hareket Kickflip’ti her zaman. 💖

B: Box mı, rail mı?
Berke: İkisinide eşit oranda seviyorum. Sadece rail’da teknik hareketler çözmek çok daha iyi hissettiriyor.

B: Basamak mı, gap mi?
Berke: Basamak forever

B: Mini ramp mi, havuz mu?
Berke: Mini ramp’te takılmayı çok seviyorum ama güzel bir havuzda da güzel trickler yapabilmeyi isterdim.🕺

B: En sevdiğin yemek, içecek, renk nedir?
Berke: Yıllar önce bu röportaj’da verdiğim cevap simit ayran’dı artık dengeler değişti 😂😂
sıcak sandviç ve sade soda. Tüm renkleri seviyorum. Bana kendimi iyi hissettiriyorlarlar.🤘🏿

B: Bu cevabın aslında sormak istediğim başka bir soruyu kısalttı. Sen değişmekten gocunmayan bir kişiliksin. İstediğin yolu arayan ve bunun için bir şekilde motivasyon bulan birisi. Bir nevi genelde insanların çok çekindiği bir konu olan kendini eğip büküp tekrar yaratma konusunda yaratıcı çözümler buluyorsun. Bence bu hayatı oldukça kolaylaştıran ve çok daha kaliteli hale getiren bir özellik. Ve bunu kolay bir yaşamdan gelerek değil tam tersi oldukça zorlu koşullarda gerçekleştirdin. Bunu sence nasıl başardın?
Berke: Çok güzel soru abicim öncelikle teşekkür ederim bu denli samimi bir soruyu yönelttiğin için. Bazen bazı şeyleri başarmak için herşeyde olduğu gibi fedakarlık yapmak ve İyi anlamda gelişmeye uğraşmak, çabalamak ve en başta istemek gerekir. Hayatımdaki yaptığım en iyi şey kaykay kültürüne başlayıp bu ailenin içinde olmaktı ve kimi zaman kopukluklar yaşamış olsamda bu bana sevdiğim şeyi yani kaykayı daha çok istettiren bir unsurdu. Yeri geldi kendi içime kapandım yeri geldi farklı insanlarla vakit geçirdim. Ve dönüp dolaştığımda 4 duvara geldiğimde kendime hep şu soruyu sordum “Ne yapmak istiyorsun?”
Başarmak ve yeniliklere adım atmak mı? yoksa olduğun yerde kalıp koyunları saymaya devam etmek mi? Her zaman hayatta kendim için iyi olan şeylere karar vermeye çalıştım. Ve kaykayın üzerinde eğlenip gelişmeye devam etmekte bunlardan sadece bir tanesi. Her saatimi, günümü, ayımı ve yıllarımı yeniliklere adım atmak için çabalayarak geçireceğim. Bana kendimi güçlü ve başarılı hissettiriyor.💖

B: Duygusallaştırdın. Peeeki o zaman gerçekten sevdiğin ve hiç bir anlamda çekinmediğin birisine önereceğin filmler, diziler ve kitaplar?
Berke: Kitap olarak kişisel gelişim ve tarihi kitapları seviyorum. yazarı Dr. Dain heer olan “Kendin ol Dünyayı değiştir” ve iskele yayınevinin yayımladığı don kişot’un kitabını seve seve tavsiye edebilirim 🕺
Film olarakta sıklıkla marvel, dc comics tarzında uçuk kaçık filmler izlerim bilim kurgu ve fantastik tarzı olan tüm film ve dizileri öneriyorum 😂

B: Bulunmayı en sevmediğin yer, yerler?
Berke: Gece kulübü gibi yerleri pek sevmem hahaha.

B: En çok korktuğun şey?
Berke: Spesifik olarak tek birşey söylemek zor ama çok dar ışıksız ve küçük biryerde kapalı kalmaktan korkabilirim 😇

B: En çok üşüdüğün ve piştiğin anlar?
Berke: Adana’daki her günüm yazı kışı farketmeksizin pişerek geçiyordu. Boşuna güneşe ateş etmiyorlar. En çok üşüdüğüm anda Eskişehir’e kışın ortasında gittiğim andı. Adanalı birisi için a’dan z’ye ters birşeydi bu ve ben Eskişehir’de soğukta hayatta kalmayı başarabildim haahah

B: hhehaha. Aklıma Bursa’da Mayıs ayıydı sanırım herkes tshirtle takılırken Erdem Kavla’nın ben kazak giyeceğim çok üşüdüm dediği an geldi. Peki o zaman Türkiye kaykayında sence en underrated kişi yada kişiler? Yada öyle bir durum var mı?
Berke: hehhehehs dert ortağı olmuşuz abi (Erdem Kavla)😂 . Türkiye’deki şartlar gereği gereken desteği göremeyen eminim ki bir çok kaykaycı vardır tek tek isim vermek zor fakat böyle bir durum yaşanıyor maalesef ki ama ülke içerisinde Sbc spor gibi yetenek avcıları varolduğu sürece eminim ki Tr’de birçok kaykaycı overrated olacaktır.

B: Tamam peki şu anda sen belli başlı sponsorları olan, kaymayı yarışmacı bir şekilde ve sponsorlar eşliğinde sürdürebilen bir kaykaycısın. Bu bir çok kaykaycının hayali. Bunu başarmak için çeşitli stratejiler geliştirilmesi ve çeşitli ödevlerin benimsenmesi gerekiyor. Kısaca yapılması gereken bir çok yan ve ana görev var. Sen bu görevlerin hangilerine özen gösterdin? Nelerde kendini eksik görüyorsun ve bir nevi bu işe baş koymak isteyen birisine ”ulan şunu yap işte” diyeceğin böyle ana alter konu başlıkları neler olur?
Berke: Benim bu konuda en çok yaptığım şey kaykayın üstünde olabildiğince daha fazla vakit geçirmekti. Yaptığım hareketlerde yapıp devam etmemek yerine o hareketi tanımaya ve o hareketi mümkün olduğunca daha fazla yapıp onunla bütün olmaya uğraşıyorum. Ve herkese bunu tavsiye ediyorum. En başta iyi bir insan olup hiçbir zaman “Ben oldum” dememeliler. Her an kendinlerine yeni bir şey eklemek için üzerinde mücadele vermeliler. Dediğim gibi en temel kural üzerinde daha çok vakit geçirmek ve bunu programlı robot gibi değilde sevgi ile yapmak.
Henüz eksikliğim olan daha çok fazla hareketim ve programlarım var üzerinde çalışıyorum ve götürebildiğim kadarda çalışacağım diyebilirim.

B: Bir kaç sene sonra da bu pozisyonda kalmak ve gelişmek için neler yaptığın üzerine keyifli bir sohbet yapacağız gibi gözüküyor.

B: Çevren tarafından sevilmeyen ama senin hoşuna giden özelliklerin?
Berke: Henüz dışarıdan bir duyum almadım sevilmeyen özelliklerim hakkında illaki vardır ama benim düşüncem bazen bazı şeylere olması gerektiğinden daha fazla ilgi gösterebiliyor ve önemseyebiliyorum. Kibar yaklaşımım bazen bazılarının hoşuna gitmeyebiliyor diye düşünüyorum.

B: Tv, sinema vb bir medya organından tutulduğun ilk kişi? Celebrity crush diyorlar sanırım buna.
Berke: instagram üzerinden radarıma giren ilk kişi jake heyes’di ürettiği video tarzını ve reels algoritmasını çok iyi kullandığını düşünüyorum onun dışında redbull media house üzerinden örnek almaya çalıştığım ve hayalini kurduğum birçok video tipi var örneğin Travis rice’ın the art of flight videosunu herkese tavsiye ediyorum hayalimde olan ve örnek alabiliceğim bir proje mutlaka izleyin 💖

B: Aslında daha çok ”yaaaa ne güzelmiş, senin ağzını yüzünü öpeyim” dediğin birisi anlamında?
Berke: hehehehehs Kylie Jenner olurdu abi ozaman 😂 öpücük dışında tutulduğum Travis Scott ve Jan Blomqvist var ekstradan.

B: En Sevdiğin Türk ve yabancı kaykaycılar?
Berke: Türk olarak İbrahim yılmaz, Bekir Kavlak, Yusuf Duran, Adem Ustaoğlu , Osman Petek , Roy Romanov , Emre Çako, Alparslan Ayhan, ve daha bir çok Kaykaycı 🕺
Yabancılarda ise Yuto horigome, Mark Suiciu , Will Fyock ve Dylan Jaeb

B: En sevdiğin, işlerini beğendiğin Türk kaykay kameramanları?
Berke: Tr’de henüz sayılı kişi görünüyor bu olayı benimsemiş. Zaman geçtikçe artacağını düşünüyorum. Şu anda favorim Tunahan Keskin, Yiğit Akbıyık ve Adem Ustaoğlu 🍻. Fotoğraf olarakta Nuri Yılmazer.

B: Kaykaya başladığında kaykay dünyada ve Türkiye’de neredeydi, şimdi nerede ve nereye gidiyor?
Berke: ilk başladığım dönem nerede olduğunu bilmek için çok küçük bir yaştaydım fakat hatırladığım zamandan varsayım yapayım xd; Dünya’da hep sls gibi yarışmaları izleyip “waow bu adamlar neler yapıyor parklara bak” dediğimiz bir dönemden ne kadar bazen yanlış açılar olsada ülkeye beton parklar yapılan ve compit yarışlar düzenlenmeye uğraşılan bir hale geldik.Tabi herşey çok daha iyi olabilirdi ama gün geçtikçe ve insanlar gelişip kültürün içinde kaldıkça çok daha farklı işlere adım atabiliceğimize daha iyi yerlere gideceğine inanıyorum. Ama kaykaycı insanlar kaldıkça*devlet memuru değil :)
B: Evet sanırım Türkiye’de (gerçi bir çok ülkede yaşanıyor sanırım bu) spor ile iligili genel sorunlardan birisi o sporun herhangi bir departmanın da görevli insanların o spor ile ilgilisi olmamış insanlar olması. Kendince iyi bir şeyler yapma çabaları ve her seferinde çokta yapamama sorunları. Sadece devlette de değil. Mesela büyük bir ayakkabı markasının Türkiye’de ki kaykay kısmı ile ilgilenen birisi var mı? varsa o kişi kaykaycı mı? Genelde değil…Zamanla değişeceğini umduğum bir durum.

B: Kaykayın üzerinde geçirdiğin aklına ilk gelen en korkunç, en heyecanlı ve en mutlu anıların?
Berke: Bir gün bir hubbadan yukarıya back fifty fifty denerken arka boşluğa kaçmıştı kaykayım ve kaval kemiğimi keskin mermere vurup tüm kavalımı bırakmıştım o mermerde ve gerçekten inanılmaz korkmuştum .
En heyecanlı anılarımdan biriyse ilk Brezilya’ya gittiğim de Nyjah gibi isimlerle aynı practice’de kaymış olmak ve onları canlı izlemek seviyelerini, hayat enerjilerini görmekti. Kaykayın üzerinde olduğum her an çok mutluyum tek bir anı olarak anlatamayabilirim. 😇

B: Kendine bir soru sormak ister misin? Aklıma gelmeyen ama senin cevap vermek istediğin sorular?
Berke: Kendime sorucağım ilk soru ileride globalde Biriyle kaymak isteseydin bu kim veya kimler olurdu?

Cevabı: deathwish ve nike sb europe takımı ile kaymayı ve videolarında bulunmayı çok isterim.

2. sorum Türkiye’de ki gelişmekte olan kaykaycılara önerin neler?

Kaymaya devam etsinler ve ellerinde imkan yok diye üzülmesinler her daim bir fark yaratmaya çabalasınlar. Bu durum onları yeni sponsorluklara ve başarıya eriştirsin. 🐥

B: Noyssss. Bu keyifli ve paylaşımcı muhabbet için teşekkürler Berke. Son olarak ne söylemek istersin?
Berke: Ben teşekkür ederimm. Çok keyif aldım . Son olarak sağlıkla ve tabiki kaykayla kalın; tüm kaykaycı ve emekçi dostlarıma saygılar sevgiler 🍬