Melis Sakaoğlu

Melis Sakaoğlu

B: Ne zaman, nerede doğdun?
Melis: 28 Haziran 2005 de Kocaeli’de doğdum.

B: Kaymaya ne zaman ve nasıl başladın? Ve daha da önemlisi kaymaya devam etme motivasyonunu ne sağladı?
Melis: Kaykaya; 2020 Ağustos ayı bir gün kuzenimin “gel hadi skateparka gidelim benim patenlerim var sana da benim kaykayımı getireceğim, bana eşlik eder misin?” Demesiyle ve bütün gün kaykay öğrenmeye çalışmamla başlamış oldum.
Kaymaya devam ettim çünkü gerçekten hızlı öğreniyordum ve kaykay ortamı, samimiyeti çok içten gelmişti. Belli bir seviyeye geldikten sonra ise kaykayda dünya çapında bir şeyler başarabileceğime inanmak beni halen motive eden şeylerden biri.

B: Dünya çapında demişken zaten dünya çapında yarışmalara katılıyorsun ve bir çok ünlü kaykaycı ile kayma imkanın oldu. Küresel anlamda kaykay ve süper star kaykaycılar için ne düşünüyorsun? Türkiye’de ki kaykayın durumu ve kaykaycılar için ne düşünüyorsun? Genel olarak soruyorum; keyif, kayma seviyesi ortam vs.
Melis: Türkiye’de gerçekten çok değerli ve çok iyi kaykaycılara sahibiz ama bize sağlanan imkanlar (skateparklar, nesneler, maddi manevi imkanlar) yurtdışına göre çok yetersiz ve bu bizim gelişmemiz konusunda çok büyük bi etken bence.
En iyi kaykaycılarla aynı ortamda kaymak kendimi çok farklı hissettiriyor videolarını hayretle izlediğiniz birini karşınızda kayarken izlemek “acaba hayal mi görüyorum” dedirtiyor. Kaykay için doğru şartları bir araya getirebilirsek biz de başaracağız. Yurtdışında müsabık kaykaycıların sadece eğlence ve keyif almak için kaymadığını , çok disiplinli ve profesyönel bir şekilde bu yarışlara hazırlandıklarını gözüküyor. Ve ayrıca skatepark olsun, spot olsun çok fazla seçenek oluyor bunun heyecanına birde başka bir ülkede olmanın farkındalığı eklenince inanılmaz bir eğlence ve deneyim bence.

B: Çok güzel anlattın. Bu arada Berrics’in düzenlediği online game of skate yarışmasına da katıldın ve çeyrek finale kadar çıktın. Bu yarışmaya nasıl katıldın, neler oldu, neler hissettin?
Melis: Online game of skate yarışmasına katılmam Poseiden Foundation kuruluşunun sosyal medyadan beni yarışmaya davet etmesiyle oldu. Aşamaları anlatmam gerekirse; YOU RIP uygulaması üzerinden en iyi hareketimi yükledim ve her ülkeden bir kişi olacak şekilde en iyiler seçildi. Ondan sonrası zoom üzerinden eşleştiğin rakiple klasik bir game of skate yarışması oluyor. Benim ilk rakibim İngiltere’den bir kaykaycıydı onunla oynadığım game of sonucu çeyrek finale çıktım. Bu arada ilk rakibimle ilgili ilginç bir detay var; kaykaya ilk başladığım zaman izlediğim bir videoda yaptığı bir haraket çok hoşuma gitmişti ve wow bu hareketi bende yapmalıyım diye düşünmüş ve planlamıştım. Aradan bir yıl geçtikten sonra karışma rakip olarak çıkması çok sürpriz olmuştu benim için. Çeyrek finalde Redbull sponsorlu bir Rusla eşleştim çok güzel ve heyecanlı bir oyun sonrası maalesef çeyrek finalde elenmiş oldum. Çok eğlenceli ve heyecan vericiydi, bu sene de olursa katılmak istiyorum.

B: Harika bir olaylar silsilesi olmuş. Seni bu tip bir organizasyonda görmek izleyen herkesi çok gururlandırdı. Arka planı öğrenince çok daha keyifli hale geldi. Kaykayın yarışmacı tarafında olan birisi olarak kendini geliştirmek için farklı neler yapıyorsun ?
Melis: Genel olarak her gün bir kaç saat (hava yağmurlu olmadığı sürece) antremana zaman ayırıyorum, hareket yüzdelerimi geliştiriyorum. Tabi sadece aklına gelen hareketleri çalışmakla olmuyor. Yarışma pistlerinde olan nesnelere göre burada yapabileceğim nesneleri eşleştirip yarışmaya göre yapabileceklerimi çalışıp yüzdeliyorum. Onun dışında her sporcunun dikkat etmesi gereken kas esneme hareketleri, beslenme düzeni gibi diğer etkenlere de elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum 😅. Şunu da söyleyebilirim; bazı zamanlarda gerçekten sadece eğlenmek için kayıyorum fakat bazı zamanlar da da çalışmam gerektiği için yani antreman yapmak için kayıyorum.

B: Sanırım bu konuda senin söylediğin gibi dengeli olmak gerçek eğlenceye ulaşmayı sağlayacaktır. Peki bu bağlamda Türkiye’de ve Dünya genelinde hangi kaykaycıları, yarışmaları, organizasyonları takip ediyorsun?
Melis: Türkiye’de kaykay federasyonunun düzenlediği resmî yarışmaları takip ediyoruz, onların dışında sizlerin, kulüplerin, markaların hazırladığı etkinlikleri takip ediyorum. Dünya çapında takip edilebilecek çok fazla yarışma var World skate, Sls, X Games gibi birçok yarışmayı takip ediyorum. Genel olarak Japonların azmi, disiplini ve bu spordaki başarıları beni çok etkiliyor, ama isim olarak söylemek gerekirse Chris Joslin. 🤩

B: Japon’lar son dönemde çok farklı bir noktaya geldiler. Aslında uzun yıllardır batıya kanıtları fazla ulaşmayan çok güçlü bir kaykay kültürü oluşturdular. Küresel yarışmalar sayesinde sonunda ne kadar yüksek bir seviyede olduklarını gösterdiler. Seni biraz daha kaykay dışında tanıma sorularına geçelim. Kaykay dışında vaktini neler yaparak geçirmeyi seversin?
Melis: Boş vakitlerimde müzik dinlemeyi, resim yapmayı, dans etmeyi, yeni yerler görmeyi, ata binmeyi vb şeyleri seviyorum onun dışında bu sene 1 ay sonra gireceğim üniversite sınavına hazırlanıyorum, pek de özel bir hayatım olduğu söylenemez 😂.

B: Buradan oldukça özel ve keyifli gözüküyor. Birine zorla izletmek istediğin diziler, filmler; dinletmek istediğin şarkı, albüm ve okutmak istediğin kitaplar neler olurdu?

Melis: Genel olarak zorlayıcı biri değilimdir 😅. Kitap olarak eski Türk edebiyatına bayılıyorum, eski zamanda olan konuşmalar, giysiler, ilişkiler bana çok içten ve zarif geliyor, örnek olarak: Necati Cumalı nın “Zeliş” ve “Susuz Yaz” Sabahattin Ali nin “Kürk Mantolu Madonna”
Film olarak aksiyon, romantik komedi, dram severim, eski filmleri izlemeyi severim en son beni etkileyen film: Pearl Harbor dı, dizi olarak “Anne with an E”
Şarkı konusunda aslında kulağıma güzel gelen her tarzı dinlerim. Kendimde bir Karadenizli olarak Karadeniz şarkılarını dinlerim onun dışında Rap, Pop tarzı da ağırlıklıdır.

B: Peki en sevdiğin yiyecek ve içecekler?
Melis: Yiyecek olarak çiğ köfte, ekmek arası ürünler 😂, içicek olarak her öğünde ayran içebilen biriyim. Son olarak da düz çikolataya bayılırım.

B: Şimdiye kadar en çok üşüdüğün ve piştiğin anın?
Melis: En çok üşüdüğüm anım bir reklam çekiminde yaz gibi gözükmesi gerektiği için kışın kısa kollularla kaykay kaymak zorunda kalmıştık.
En piştiğim anım ise Roma daki kaykay yarışmasında 40 derece havada ordan oraya koşuştururkendi. (sanırım güneş çarpması yaşamıştım)

B: Şimdilik son olarak ne söylemek istersin?
Melis: Kaykay çok güzel bir kültür, isterim ki sokaklarda gençlerin ve genç hissedenlerin birlikte kayabilecekleri daha güzel meydanlar olsun, uluslararası standartlarda kaykay pistlerimiz olsun, sizin yaptığınız gibi bu sporu yapan gençleri destekleyen daha fazla insan olsun Hep birlikte daha iyi yerlere gelelim. Bende sizlere moral, motivasyon ve destekleriniz için teşekkür ederimm.

Artık kaymaya gidebilir miyim Bedirhan abi 😂😂😂

B: Haha git tabi. Gitmeden son; sevdiğin 5, 10 tane foto gönder.