Sıkça Sorulanlar

Sıkça sorulan sorulardan derlenen yazımıza hoşgeldiniz.

Profesyonel kaykay nedir? Oyuncaklardan ne farkı var?

Hedef kitlenin ihtiyaçlarını düşünmeden cebine 3-5 bir şey koymak isteyen üreticilerin çok ucuza mal ettiği bir o kadar da kötü yapılmış “oyuncak” dediğimiz kaykayların varlığı profesyonel kaykay anlayışını ortaya çıkardı. Aralarında ki farklara şöyle bi bakacak olursak:
Profesyonel kaykaylar kaykay firmaları tarafından üretilir. Kıyaslanamayacak bir sağlamlık farkı vardır. Kaykayın açıları, ağırlığı, kullanılan malzeme yine kıyaslanamayacak kadar iyidir. Alt seviye kaykaylar doğru düzgün gitmez ve kolayca parçalanır. Kısaca oyuncaklardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Profesyonel Kaykay ile Başlangıç Kaykayları Arasında ki Farklar

Her parçasını özenle seçtiğiniz, ayrı ayrı topladığınız kaykay profesyonel kaykaydır. Aslında burada profesyonelden kasıt kullanıcı değil malzemedir. Zaman içinde böyle bir tabir gelişmiştir. Kaykaya yeni başlıyorsanız hazır toplanmış bir kaykay almak mantıklıdır. Ancak kaymaya başladığıysanız ve devam ediyorsanız kendinize bir kaykay toplamanızı tavsiye ederiz.

Nasıl bir kaykayla başlamalıyım?

Piyasada çok ucuz fiyatlardan başlayan birçok kaykay mevcut. Fiyatlar dolar kuru ve vergilerden dolayı sürekli değişmektedir. Eğer bir örnek vereceksek dolar üzerinden vermek daha mantıklı olur. 55-60 dolar seviyesinin altına düşmemeye çaba gösterin.

Silikon teker mi kemik teker mi?

Aslında kemik yada silikon teker diye bir ayrım yoktur. Teker konusunda tavsiyemiz kaykay markalarından almanızdır.Bu markalar çeşitli poliüretan sertliklerini harmanlayarak kaykaya en uygun sertlikte tekerlekleri üretirler.

Boyum şu, Ayak numaram şu tahta boyutum ne olmalı?

Cevabı olmayan bi soru aslında bu. Başlangıç seviyesinde tahta genişliğini biz tavsiye edebiliriz. Zaman içinde deneyerek kendinize en uygun boyutu siz öğrenirsiniz.

Kaykay alacağım ama yapamam/düşerim/kaykayım kırılır diye korkuyorum.

Eğer profesyonel bi kaykay alırsanız araba falan ezmediği sürece başlangıçta uzun süre idare eder korkmayın.
Kaykayın amacı hiçbir zaman hareket yapmak olmadı. Hiçbir şey yapamasanız bile arkadaşlarınızla düz kaymak en zor hareketleri yapmaktan daha zevkli olabilir.
Düşmekten korkuyorsanız korumalık takabilirsiniz. Aslında psikolojik bi olay. Düşmekten çok korkarsanız ufak biR düşüşte bile çok ciddi sakatlıklar geçirebilirsiniz. İzninizle bi örnek vermek istiyorum sitemiz yazarlarından biri her kaymaya çıktığında en az 20 kere düşer. Hiç biri ertesi gün kaymasına engel olmadı.

Hangi tahta daha iyi?

Bu sorunun da bir cevabı yok. Kişisel tercih meselesi. Hangisini kalbinize yakın hissediyorsanız onu alın.

Hareketleri nereden öğrenebilirim?

İnternette ve youtube kanalımızda sonsuza giden içerikler bulunmakta. Kaykay hareketlerini pek tabi bolca kayarak ve deneyerek öğrenebilirsiniz.

Kilonun, yaşın, boy uzunluğunun bir etkisi var mı?

Hayır yok.

Switch/Regular/Goofy/Nollie/Fakie nedir?

Bunlar duruş pozisyonudur.
Sağ ayak önde kayanlar goofy.
Sol ayak önde kayanlar regular olur.
Ters ayağınız öne geldiğinde switch kaymış olursunuz.
Normal duruşunuzdayken nose’dan poplarsanız nollie.
Switch kayarken nose’dan poplarsanız fakie olur.

Goofy/Reguların farkı nedir?

Ayak pozisyonundan bi farkı yoktur. Sağlak yada Solak gibi. Tamamen kişiyle alakalıdır.

*** hareketini yapamıyorum ne yapmalıyım?

Daha çok kaymalısın. Daha çok video izlemelisin. Her şeyden önemlisi eğlenmeyi asla unutmamalısın.